2023-01-05

Infekcje intymne u dziewczynek

Infekcje intymne to problem, który dotyczy kobiet w każdym wieku – mogą wystąpić już u niemowląt, ale także u dziewczynek przed okresem dojrzewania czy u nastolatek
ba-006

Infekcje intymne to problem, który dotyczy kobiet w każdym wieku – mogą wystąpić już u niemowląt, ale także u dziewczynek przed okresem dojrzewania czy u nastolatek. Przyczyny infekcji różnią się w zależności od wieku pacjetnki – mają w dużej mierze związek z jej statusem hormonalnym (czyli tym, czy zaczęła już dojrzewać czy nie), a pośrednio też z określoną mikroflorą pochwy (u dziewczynek przed okresem dojrzewania przyczyny infekcji są inne niż u dziewczynek po okresie dojrzewania). Poza tym istotną rolę odgrywają określone nawyki higieniczne lub to czy pacjentka współżyje czy nie (w takim wypadku myślimy zawsze o chorobach przenoszonych drogą płciową).

Aby zdiagnozować przyczynę infekcji intymnej zbieramy wywiad z pacjentką i wykonujemy badanie ginekologiczne, niekiedy konieczne bywa pobranie wymazu z dróg rodnych. Czekając na wynik wymazu zaczynamy leczenie empiryczne, czyli takie które w danym przypadku z największym prawdopodobieństwem może zniwelować dolegliwości. Najczęściej oczywiście stosuje się leki miejscowe, rzadziej takie, które działają ogólnoustrojowo. Po otrzymaniu wyniku posiewu można wdrożyć leczenie celowane, czyli skierowane przeciw wybranemu patogenowi.

W przeciwieństwie do leczenia dorosłych kobiet w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej nie zawsze mamy możliwość zastosowania globulek lub kremów dopochwowych, zwłaszcza u najmłodszych pacjentek, ponieważ zwykle nie są one w stanie ich stosować – wtedy zlecane wykonanie w aptece specjalnym leków recepturowych – tzw. pałeczek albo pręcików dopochwowych, które są znacznie lepiej tolerowane przez małe dziewczynki.

Bywa, że po leczeniu dolegliwości nawracają po jakimś czasie – ważne jest żeby wtedy pacjentka zgłosiła się ponownie do lekarza, ponieważ w takich przypadkach należy zweryfikować czy taka infekcja jest przypadkiem czy być może istnieje jakieś inne podłoże jej występowania – np. niewłaściwa higiena lub ciało obce w pochwie, np. koralik (co nierzadko się zdarza u najmłodszych pacjentek).

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy