2020-04-12

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączki to jeden z najczęstszych problemów ginekologicznych, jakiego doświadczają  dorastające dziewczynki i młode kobiety. I niestety często jest to problem lekceważony…
ba-006

Bolesne miesiączki to jeden z najczęstszych problemów ginekologicznych, jakiego doświadczają  dorastające dziewczynki i młode kobiety. I niestety często jest to problem lekceważony – zanim młoda pacjentka zdecyduje się zasięgnąć porady lekarskiej z powodu dolegliwości podczas menstruacji i otrzyma diagnozę, mija znacznie więcej czasu niż w przypadku dorosłych kobiet, mających ten sam problem. Z medycznego punktu widzenia wyróżniamy pierwotne i wtórne bolesne miesiączkowanie. 

O pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu mówimy kiedy mamy doczynienia z bolesnymi miesiączkami, ale nie stwierdzamy żadnej patologii w miednicy mniejszej (albo prościej – podbrzuszu). Pierwotne bolesne miesiączki są najczęstszą przyczyną bolesnych miesiączek u nastolatek – zwykle zaczynają się po ok 6-12 miesiącach od menarche, czyli pierwszej miesiączki. 

Z kolei wtórne bolesne miesiączkowanie to określenie stanu gdy bolesne miesiączki są spowodowane występowaniem określonego stanu chorobowego – u nastolatek i młodych kobiet najczęstszą przyczyną jest endometrioza. Innymi przyczynami wtórnego bolesnego miesiączkowania mogą być: wady obstrukcyjne narządu rodnego (czyli takie, które uniemożliwiają odpływ krwi miesiączkowej), stenoza szyjki macicy, zrosty w miednicy mniejszej, stany zapalne czy adenomioza.

I tu właśnie jest rola ginekologa dziecięcego żeby odpowiednio wcześnie doprowadzić do ustalenia prawidłowego rozpoznania i wdrożyć leczenie, ponieważ w przeciwieństwie do dorosłych – niektóre z przyczyn bolesnych miesiączek u młodocianych będą wymagały szybkiej interwencji chirurgicznej. Na szczęście w większości przypadków leczenie może być zachowawcze i młodym pacjentkom można zaproponować takie postępowanie, które uwzględnia ich potrzeby.

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy