2020-04-11

Antykoncepcja dla nastolatek

Czy nastolatki mogą stosować hormonalne środki antykoncepcyjne? Oczywiście, że mogą, a nawet powinny jeśli podejmują decyzję o rozpoczęciu współżycia i nie planują powiększenia rodziny w najbliższym czasie.
ba-006

Czy nastolatki mogą stosować hormonalne środki antykoncepcyjne? Oczywiście, że mogą, a nawet powinny jeśli podejmują decyzję o rozpoczęciu współżycia i nie planują powiększenia rodziny w najbliższym czasie. Odmowa wypisania takich leków przez ginekologa w dzisiejszych czasach nie powinna mieć miejsca, jeśli nie ma ku temu przesłanek medycznych (jak doskonale wiadomo, niestety część lekarzy ginekologów powołując się na tzw. klauzulę sumienia odmawia dostępu do skutecznej antykoncepcji pacjentkom z powodów religijnych). Nowoczesne metody zapobiegania ciąży są wysoce skuteczne i bezpieczne, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami w odpowiednich grupach pacjentek.

Przy doborze odpowiedniego rodzaju antykoncepcji znaczenie mają oczekiwania pacjentki, a także jej stan zdrowia i przyjmowane leki oraz to czy będzie pamiętała o tym żeby regularnie przyjmować np. tabletki lub zmieniać plastry. Poza działaniem antykoncepcyjnym przy stosowaniu konkretnych preparatów można uzyskać także inne dodatkowe korzyści jak np. zmniejszenie nasilenia trądziku bądź redukcja nadmiernego owłosienia z określonych regionach na ciele. Do najczęściej wybieranych metod antykoncepcji należą tabletki jedno- lub dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne, ringi dopochwowe.

Wybierając rodzaj antykoncepcji również kierujemy się jej skutecznością czyli tzw. indeksem Pearla – jest to wskaźnik mówiący o tym, ile pacjentek stosujących daną metodę było w nieplanowanej ciąży po roku jej stosowania. Należy wspomnieć o tym, że bierzemy przy tym pod uwagę wskaźnik Pearla przy idealnym stosowaniu danej metody oraz wskaźnik Pearla przy realnym stosowaniu, czyli takim, który uwzględnia błędy i przeoczenia użytkowniczki (co jak wiadomo u nastolatek zdarza się często). 

Po uwzględnieniu błędów stosowania wybranej metody indeks Pearla zawsze jest wyższy, czyli więcej pacjentek będzie w ciąży – poza pewnymi wyjątkami. Te wyjątki to tzw. LARC, czyli Long-Acting Reversible Contraception – odwracalne metody długotrwałej antykoncepcji – np. implanty antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne. W ich przypadku nie ma możliwości żeby użytkowniczka popełniła błąd podczas stosowania, ponieważ wkładki umieszczane są w macicy, a implanty pod skórą przez lekarza na okres 3-5 lat i nie wymagają dodatkowych działań ze strony pacjentek. W tym przypadku indeks Pearla przy idealnym stosowaniu i tym „w prawdziwym życiu” będzie taki sam.

Na koniec należy też wspomnieć, że bez względu na to jaka metoda została wybrana przez pacjentkę, ZAWSZE zalecamy dodatkowo stosowanie prezerwatyw celem ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz celem zwiększenia skuteczności drugiej metody. Należy też pamiętać, że tylko abstynencja seksualna daje 100% pewności, że pacjentka nie będzie w nieplanowanej ciąży.

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy